«محمدحسن فدایی فرد» سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا در حاشیه مراسم گشایش سی و ششمین دوره از نمایشگاه بین المللی گردشگری اسپانیا «فیتور»، آمادگی ایران برای همکاری با اسپانیا در جهت افزایش توریسم در کشورمان را اعلام کرد.

فدایی فرد روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: خوشبختانه با توافقی که انجام شد و به اجرای برجام منجر گردید، خیلی از موانع کار با کشورهای دیگر برداشته شده که از جمله باید روابط دو جانبه با کشورهای اروپایی و غربی را نام برد.

سفیر کشورمان خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم که با کشورهای جهان از جمله اسپانیا در همه زمینه ها همکاری داشته باشیم و در این مورد، زیرساخت این همکاری ها، روابط مردم با مردم و شناخت مردم از همدیگر است.

دیپلمات ارشد ایرانی تصریح کرد: اسپانیا در این زمینه هم از نظر جاذبه های گردشگری و هم از نظر صنعت گردشگری بسیار پیشرفته است. در سال گذشته، بیش از ۶۵ میلیون توریست خارجی از اسپانیا دیدن کردند و ما می توانیم یکی از زمینه های همکاری متقابل با اسپانیا را داشته باشیم بخصوص اینکه جمهوری اسلامی ایران برای توسعه توریسم و صنعت توریسم و افزایش تعداد توریست ها برنامه های درازمدتی را دارد.

سفیر ایران یادآور شد طبق برنامه ۵ ساله ای که تدوین شده، ایران قرار است که تعداد توریست ها ایران را از ۵ میلیون به ۱۰ میلیون افزایش دهد و در ۱۰ سال آینده نیز به ۲۰ میلیون نفر در سال برساند. به گفته فدایی فرد، چهار برابر کردن تعداد توریست ها، مستلزم یک سری زیرساخت ها از جمله ساخت هتل و بقیه عوامل موثر در جذب توریسم است که اسپانیا می تواند یکی از این کشورهای همکاری کننده باشد.

فدایی فرد گفت: شرکت جمهوری اسلامی ایران در این دوره از نمایشگاه فیتور که یک نمایشگاه بین المللی سالانه است، بسیار مهم و برای کشورهایی که جاذبه توریستی دارند بسیار مفید است. ما امسال، حدود ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش تعداد شرکت کننده از ایران داشتیم.

وی اشاره کرد: سال گذشته حدود ۱۳ شرکت به این نمایشگاه آمدند و امسال ۲۰ شرکت هستند که همه آن ها موثر هستند و امیدواریم که با تبلیغات مناسب و کسب تجربه از کشورهای دیگر به خصوص اسپانیا و همکاری با کشورها و شرکت های دیگر، بتوانیم به هدف اصلی افزایش تعداد توریست ها نائل بشویم.

سفیر ایران در اسپانیا خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران، جاذبه های بسیار زیادی دارد. ما اکوتوریسم، توریسم پزشکی و آب و هوای متنوع داریم. صدها هزار آثار تاریخی در کشور داریم و امیدواریم که از این فرصت ها استفاده بشود.

فدایی فرد در پاسخ به این سوال که آیا پروژه های جدیدی در زمینه گردشگری در ایران در دست اقدام است؟، گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران هنوز پروژه های مشخصی را تعیین نکرده است. ما تازه برجام را اجرایی کرده ایم. شرکت ها در حال رفت و آمد هستند و ما در حال کار در زمینه های مختلف ساخت هتل، تغییر بخشی از منازل قدیمی و تاریخی به هتل های ۴ و ۵ ستاره و صحبت با شرکت های مشاوره ای هستیم.

دنیای سفر