مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در همایش “اجرای برجام؛ فصلی نو در اقتصاد ایران” بر ضرورت افزایش هتل های ۴ و ۵ ستاره تأکید کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۱۳۰ هتل ۴ و ۵ ستاره داریم که باید تا ۱۰ سال آینده به حدود ۳ برابر افزایش یابد.

اهم صحبت های مسعود سلطانی فر:

یک سوم ناوگان هوایی کشور زمین گیر است.
بایستی شبکه حمل و نقل هوایی و فرودگاهی نوسازی و گسترش داده شود و زمینه حمل و نقل در همه بخش ها افزایش یابد.
باید سطح خدمات گردشگری را با افزایش نیروی انسانی ارتقاء دهیم و شرایط ویژه و منحصر به فردی را برای رشد و توسعه گردشگری بوجود بیاوریم.
بیش از ۹۰ درصد صنعت گردشگری در اختیار بخش خصوصی است و چند درصد باقیمانده را نیز به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد.
از ۱٫۲ میلیارد گردشگر خارجی در سال ۲۰۱۴ در دنیا حدود ۱۵۰۰ میلیارد دلار نصیب کشورهای مختلف شده که البته با احتساب گردشگران خارجی و داخلی و یا تفریحی این رقم به ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار می رسد.
سهم ایران در سال ۲۰۱۴ حدود نیم درصد از این درآمد بود و ۵ میلیون گردشگر به کشور سفر کردند و این در حالیست که تقریبا همه صاحب نظران و دست اندرکاران معتقدند سهم ایران به دلیل دارا بودن جاذبه های ارزشمند و کم نظیر حداقل باید ۲ درصد از این سهم باشد.
تا ۱۰ سال آینده باید میزبان ۲۰ میلیون گردشگر خارجی باشیم. خوشبختانه در دو سال گذشته شاهد رشد گردشگران خارجی بودیم و در کشور ما حدود ۱۲ درصد رشد داشت.
حدود ۱۰ درصد از GDP کشورها مربوط به صنعت گردشگری است.
ایران برای سال ۲۰۱۶ از سوی بسیاری از سازمان ها، مراکز و نشریات معتبر گردشگری دنیا به عنوان مهم ترین مقصد گردشگری جهان در سال ۲۰۱۶ معرفی شد.

دنیای سفر