اگر به ارمنستان سفر می کنید در این فستیوال ها شرکت کنید

یکی از راه‌های همراه شدن با مردم و تجربه کردن سنت و فرهنگ کشورهای دیگر، شرکت کردن در جشن‌ها و فستیوال‌های کشورهای خارجی می باشد.

اگر شما هم قصد سفر یه کشوری دارید بهتر است طوری برنامه‌ریزی کنید که بتوانید حداقل در یکی از فستیوال‌ها شرکت کنید.

مردم ارمنستان هم مثل سایر کشورها چندین فستیوال بزرگ در طول سال را دار می باشند که برخی ریشه در سنت‌ها دارند و برخی دیگر جدید می باشند.

فستیوال های ارمنستان پر از جمعیت، شادی و غذاهای متنوع و برخی دیگر مثل فستیوال‌های موسیقی یا فیلم پذیرای هزاران نفر از مناطق مختلف ارمنستان و کشورهای دیگر هستند.

در ادامه با بهترین فستیوال های ارمنستان آشنا می‌شوید و می‌توانید همزمان با این رویدادها به ارمنستان سفری داشته باشید.

روز موسیقی جاز ایروان

کاسکاد ایروان یا همان هزار پله، هر سال در روز ۳۰ آوریل میزبان عاشقان موسیقی جاز می باشد. این روز بین‌المللی موسیقی جاز در دنیا می باشد و در ارمنستان هم مثل اکثر کشورها فستیوالی برای آن برگزار می‌شود. گروه‌های موسیقی مختلف از ارمنستان یا کشورهای دیگر در این رویداد شرکت می‌کنند و موسیقی به عنوان یک واسطه فرهنگی باعث ارتباط میان انسان‌هایی از فرهنگ‌های مختلف می‌شود.

فستیوال دلمه

به هر جای دنیا سفر کنید رویدادی برای غذاهای سنتی دارند و فستیوال های ارمنستان هم از این قاعده مستثنی نمی باشند. دلمه یا همان دولما در ارمنستان جایگاه ویژه‌ای دارد. این نوع دلمه با گوشت خرد شده پخته می‌شود که در میان برگ انگور پیچیده شده و البته به انواع مختلفی در شهرها و روستاهای ارمنستان پخته می‌شود. روز ۲۰ ماه مه هر سال در روستایی به نام Hnaberd چندین نوع دلمه پخته می‌شود و میهمانان این فرصت را دارند تا مزه‌های لذیذ را امتحان کنند. این فستیوال محدود به خوردن دلمه نیست و بازی‌ها محلی، رقص و موسیقی، فروش صنایع دستی و چندین برنامه دیگر نیز در کنار آن برگزار می‌شود.

فستیوال شاه توت سیونیک

استان سیونیک هم‌ مرز با ایران است و شهر گوریس هم تقریباً در وسط این استان واقع شده است. هر سال در هفتم ماه جولای یکی از فستیوال های ارمنستان با محوریت شاه توت در این شهر برگزار می‌شود که به جذب گردشگر و رونق اقتصادی منطقه کمک می‌کند. هر منطقه از استان سیونیک نوع خاصی از شاه توت را پرورش می‌دهند و از آن انواع مربا‌، نوشیدنی، غذا یا شیره تهیه می‌کنند و برخی هم خشک شده آن را ترجیح می‌دهند.

فستیوال وارداوار (Vardavar)

یکی از شادترین روزها در ارمنستان روز فستیوال وارداوار می باشد. یکی از روزهای ماه ژوئیه هر سال مردم و اکثراً جوانان در مکان‌هایی گرد هم می‌آیند و روی هم آب می‌پاشند. این جشن در همه شهرهای ارمنستان برپا می‌شود و جالب است بدانید این یک فستیوال بسیار کهن می باشد که ریشه در اعتقادات ارامنه دارد. وارداوار در لغت به معنای آب پاشیدن میر باشد.

جشنواره بین‌المللی فیلم زردآلوی طلایی ایروان

در میان فستیوال های ارمنستان این فستیوال برای عاشقان هنر سینما یک فرصت عالی می باشد. این رویداد هر سال در روزهای ۸ تا ۱۵ جولای در سینما مسکو که بزرگترین سالن سینما در شهر ایروان است برگزار می‌شود. هدف از این فستیوال علاوه بر نمایش بهترین فیلم‌های ارمنستان و دیگر سازندگان خارجی، ایجاد ارتباط میان فعالان سینمایی و همینطور تقویت نوآوری و خلاقیت در سینمای ارمنستان می باشد.

جشنواره رنگ ایروان

یکی دیگر از فستیوال های شاد ارمنستان که هر سال در ماه جولای برگزار می‌شود، جشنواره رنگ ایروان می باشد. در واقع این جشن نوعی راهپیمایی و دویدن است که از صبح زود شروع می‌شود و ۵ کیلومتر مسیر مسابقه باید طی شود . هر کسی که در این راهپیمایی شرکت کند مطمئن باشد که از سر تا پا رنگی خواهد شد چون هیچ قانون یا محدودیتی برای رنگ پاشیدن وجود ندارد. در انتهای این مسیر هم به سه نفر مرد و سه نفر از بانوان که زودتر به خط پایان برسند جایزه ای اختصاص داده اند.

 

فستیوال تاراز (Taraz)

اگر به لباس و فرهنگ علاقمند هستید فستیوال تاراز را از دست ندهید. این فستیوال در ۴ آگوست در ایروان برگزار می‌شود و در واقع یک جشن برای لباس سنتی ارمنستان است. در کنار نمایش انواع لباس‌های مناطق مختلف ارمنستان، برنامه‌های موسیقی، نمایش، فروش صنایع دستی و … نیز برگزار می‌شود.

فستیوال بین‌المللی بالون‌ها

در تاریخ ۱۵ تا ۱۸ ماه سپتامبر هر سال آسمان ایروان پر از بالون‌های رنگارنگی می‌شود که سواران آن‌ها از کشورها و شهرهای مختلفی گردهم آمده‌اند. گردشگران زیادی هم برای تماشا یا سوار شدن بر بالون‌ها در این روز به محل فستیوال می‌آیند.