سال گذشته بازار گردشگری جهانی همچنان روند صعودی داشت با این حال در نقشه جهانی از نظر رشد و جذب گردشگر برخی کشورها همانند تاجیکستان و ایران با وجود عدم حضور در نقشه جهانی گردشگری، چشم انداز مثبتی دارند و برخی همانند ترکیه و اکراین با وجود حضور قدرتمند در این جدول، چشم انداز روشنی در پیش رو ندارند.

طبق آمارهای منتشر شده از سوی سازمان گردشگری جهانی در سال ۲۰۱۵ تعداد گردشگران در سطح بین المللی با ۴٫۴ درصد افزایش به بیش از ۱۸۴ میلیارد نفر رسید.

این سازمان که هر سال آمار گردشگران در مقصدهای مختلف را منتشر می کند، فرصتی به فعالان این صنعت می دهد تا با توجه به روند رشد و یا افول این صنعت در سال گذشته، چشم اندازی نیز از سال پیش رو بدست آورند. بنابراین نگاهی به این جدول آماری برندگان و بازندگان این صنعت را در سال گذشته تا حدی مشخص می کند.

طبق همین بررسی ها در منطقه خاورمیانه با وجود ادامه بی ثباتی ها و افزایش حملات به گردشگران در بسیاری از کشورهای آفریقایی و عربی، سال گذشته سالی بی سابقه از نظر تعداد سفرهای خارج از کشور بود.

در منطقه خاورمیانه عربستان سعودی سال گذشته شرایط مثبتی را پشت سر گذاشت و روند رو به رشدی را آغاز کرد. این کشور  ۱۹ میلیون گردشگر خارجی در سال ۲۰۱۵ داشته است. دیگر کشورها همانند تایلند و کره جنوبی و سوئد و ویتنام و ایران نیز در دهه گذشته با افزایش دوبرابر تعداد گردشگران خارجی مواجه بوده اند. این گروه از کشورها با توجه به ادامه روند رشد چشم انداز امیدوارانه ای در پیش روی خود ایجاد کرده اند.

فرانسه با وجود حوادث تروریستی اواخر سال، همچنان در صدر پربازدید کننده ها در جدول جهانی گردشگری باقی ماند. این کشور در سال ۲۰۱۴ بیش از ۸۳٫۸ میلیون گردشگر بخود جذب کرد. هرچند آمارهای مربوط به سال ۲۰۱۵ منتشر نشده اما ارقام پیش بینی شده حکایت از ۸۶٫۳ میلیون گردشگر خارجی دارد که به هرحال تحت تاثیر حملات مرگبار پاریس در نوامبر این سال با کاهش نیز مواجه بوده است.

آمریکا نیز همچنان در سال گذشته در ردیف دوم محبوب ترین مقصدهای گردشگری جهان با ۷۷٫۹ میلیون گردشگر حدود ۷۵ درصد از سال ۲۰۱۴ افزایش داشت. اسپانیا در ردیف سوم حدود ۶۸ درصد گردشگر خارجی جذب کرد که پس از آن کشور چین بود با جذب ۵۶ میلیون و ایتالیا با حدود ۵۰٫۸ میلیون گردشگر در ردیف های نخست جدول جهانی گردشگری در سال ۲۰۱۵ جای گرفتند. انگلستان در ردیف هفت جدول بود با رقم ۳۳٫۹ میلیون که حدود ۴ درصد افزایش داشته است.

در فهرست ده گانه برترین های گردشگری جهان در سال ۲۰۱۵ ترکیه با جذب ۳۹٫۳ میلیون گردشگر همچنان در ردیف شش جدول باقی ماند. سپس آلمان با ۳۵ میلیون و انگلستان در ردیف هفتم جای گرفت. کشورهای مکزیک و روسیه هم دو ردیف آخر این جدول ده گانه را از آن خود کرده اند.

بزرگ ترین درصد افزایش از نظر تعداد گردشگر خارجی سال گذشته از آن پاراگوئه بود که در سه ماه نخست سال ۲۰۱۵ حدود ۹۷ درصد رشد نسبت به سه ماه نخست سال گذشته آن داشت. اما دیگر کشورهای آمریکای جنوبی با استقبال چندانی در سال گذشته مواجه نشدند که میانگین آن حدودا ۱٫۲۸ میلیون گردشگر بیشتر از سال پیش از آن برآورد شده است.

سایر کشورهایی که موفق به افزایش تعداد گردشگر ان خارجی شدند به ترتیب کشور تاجیکستان است که با ۹۴ درصد رشد مواجه بود. سپس ژاپن که تا ۴۷ درصد رشد موفق شد ۲۰ میلیون گردشگر بیشتر به کشور جذب کند. این کشور در سال ۲۰۱۶ هم یکی از مقصدهای مسافرتی برتر است که به دلیل کاهش ارزش پول آن ین در مقایسه با دیگر ارزهای خارجی به ویژه محبوب گردشگران اروپایی بخصوص بریتانیایی بوده است.

دراین حدول کشور تایلند نیز با ۲۲ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۴ گردشگر بیشتری جذب کرده است.

در جدول کشورهایی که به دلیل ناآرامی های داخلی آمار مثبتی ارایه نداده اند کشور سیرالیون به دلیل ویروس ابولا و کشورهای آفریقایی دیگر شاهد کاهش ۴۵٫۶ درصدی بوده اند در حالی که تونس شاهد کاهش ۲۵٫۲ درصدی گردشگران خارجی بود که به دلیل بروز حوادث مرگبار و حمله مردان مسلح در ماه ژوین و مرگ ۳۸ نفر رخ داد. گردشگری تونس احتمالا در پی تکرار حملات بعدی در نواحی ساحلی با تنزل شدیدتری نیز در ماه گذشته منتهی به سال ۲۰۱۶ مواجه بوده است.

در مجموع در فهرست بازندگان اصلی در نقشه گردشگری جهانی سال ۲۰۱۵ می توان نام کشورهایی چون سن مارینو، تونس، لوکزامبورگ، کنیا و کشور آذربایجان را مشاهده کرد که موقعیت نامناسبی نسبت به سال ۲۰۱۴ داشته اند.

کشورهای منطقه کاراییب با ۷٫۴ درصد افزایش از برندگان جدول ۲۰۱۵ بوده اند. کشورهای اروپایی نیز با جذب ۶۰۹٫۱ میلیون گردشگر بیشتر از دیگر نقاط جهان در ردیف برندگان این جدول جای می گیرند. ماه های جولای و آگوست همچنان ماه های محبوب سال برای گردشگران بوده و ماه فوریه کمترین تعداد سفر را داشته است.

سال ۲۰۱۵ ششمین سال پیاپی رشد در گردشگری جهان است. آخرین تنزل در سال ۲۰۰۹ رخ داد که پیش از آن از زمان شروع رکود اقتصاد جهانی در سال ۲۰۰۸-۲۰۰۷ شروع شده بود.

تعداد گردشگران به کشور مالزی با ۷٫۶ درصد کاهش مواجه بود. احتمالا عواقب منفی ناشی از حوادث فاجعه بار هوایی برای مالزی در سال ۲۰۱۴ همچنان بر گردشگری این کشور ادامه یافته است.

برخی کشورهای اروپایی نظیر اسلواکی، مجارستان، ایرلند، یونان، کرواسی، سوئد، پرتقال و نروژ نیز از جمله کشورهایی بودند که در سال ۲۰۱۵ موفق شدند روند رو به رشد را در جذب تعداد گردشگران خارجی به کشور خود حفظ کنند.

تعداد گردشگران جذب شده به ترکیه در سال گذشته حدود ۳۹٫۳ میلیون نفر بود که نسبت به جذب ۹٫۶ میلیون نفر در سال ۲۰۰۰ اکنون رکورد ۳۰ میلیون نفری ارزشمندی تلقی می شود اما ترکیه با مخاطرات و تهدیدهای گوناگونی مواجه است که مهم ترین آن از دست دادن گردشگران روس و بروز ناآرامی های داخلی در این کشور است.

اکراین که در سال ۲۰۱۴ از ۱۲٫۷ میلیون گردشگر پذیرایی کرد در سال گذشته با ۲۴٫۷ درصد کاهش در سال ۲۰۱۵ روبرو شد.

دنیای سفر