برگزاری جشن «آغاز سال ۱۵۳۰ طبری» در مناطق مازندران

 

همزمان با وارد شدن به سال ۱۵۳۰ باستانی تبری ، مردم مازندران در برخی از مناطق از جمله بابل که همچنان به آداب و رسوم گذشتگان پایبند هستند ، شروع آن را جشن گرفتند.

روایت مورد قبول در باره مبدا سال طبری محاسبه آن از دوم مرداد ۱۳۳سال پیش از هجرت مصادف با پادشاهی قباد ساسانی و حاکمیت فرزندش ‘ کیوس ‘ بر تبرستان است .

گفته می شود در این سال مردمان تبرستان با برقراری یک روز کبیسه به نام ششک سال را از گردش بازداشتند.
در تقویم باستانی تبری فصل بهار ۱۰۰ روز شامل ۵۰ روز بهار سرد و ۵۰ روز بهار گرم ، تابستان ۸۵ روز ، پاییز سرد ۵۰ روز و زمستان هم ۸۰ روز است .


پنج روز اضافه هر سال در ماههای دوازدهگانه سال طبری محاسبه نمی شود ، بلکه به عنوان ‘ پتک ‘ به آخر سال اضافه می شود و روز اضافه سال های کبیسه هم ‘ ششک ‘ گفته می شود.
نخسین روز سال تبری هم ‘ فردینه ماه ‘ نام دارد . نام ماههای طبری هم عبارت از ؛ فردینه ماه ، کرچه ماه ، هر ماه ، تیر ماه ، ملار ماه ، شروینه ماه ، میر ماه ، دونه ماه ، ارکه ماه ، د ماه ، وهمنه ماه و نوروز ماه است.
همزمان با آغاز سال جدید طبری جمعی از فرهنگ دوستان بابلی دوشنبه شب مراسمی را در این شهر برپا کرده و این مناسبت را جشن گرفتند .

تقویم تبری به لحاظ علمی و دقت بسیار فراتر از تقویم میلادی است و باید به خود ببالیم که منجمان این خطه یک هزار و ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تقویمی را تهیه کرده اند که کوچک ترین خطایی در آن دیده نمی شود.

دکتر ابوالقاسم اسماعیل پور مطلق افزود :

زمانی که فردوسی بزرگ بعد از اتمام شاهنامه بزرگش در دربار غزنویان حضور یافت و آثارش را تقدیم دربار کرد ، بشدت مورد سرزنش دربار قرار گرفت و به او اتهام رافضی و مرتد زدند ،

اما در همان مقطع مردم وطن پرست تبرستان به گرمی از فردوسی استقبال کردند و در زمان عبور این چهره فاخر علمی به خراسان او را مورد لطف و عنایات خود قرار دادند که این جلوه ای از وطن پرستی مردم تبرستان بود.

علت نامگذاری تبرستان یا (تپورستان) نیز در واقع به دلیل وجود قوم (تپور) بوده است که چهار هزار سال پیش در این استان زندگی می کردند.

مسافران تور داخلی و طبیعت گردی می توانند با مراجعه به آژانس مسافرتی قصر شایان از ارزان ترین و مناسب ترین تورها برخوردار شوند.