اسپانیا از جمله گردش پذیرترین کشورهای دنیا به شمار می رود. طبق آمارهای ارائه شده از سوی سازمان گردشگری جهانی سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۱۴ حدود هزار و ۱۳۸ میلیون گردشگر بین المللی از اقصی نقاط جهان دیدن کردند که در این میان، حدود ۶۵ میلیون گردشگر، اسپانیا را به عنوان مقصد خود انتخاب کردند. اسپانیا در میان کشورهای دنیا، مقام چهارم را در حوزه «گردشگری خرید» به خود اختصاص داده است، به طوری که توانسته سالانه حدود یک هزار و ۱۰۰ میلیون یورو در خارج از اتحادیه اروپا کسب درآمد کند.

به دلیل پررونق بودن صنعت گردشگری در این کشور، هر سال نمایشگاهی با همین مضمون در مادرید برگزار می شود. به گزارش سایت رسمی نمایشگاه «فیتور»، نمایشگاه بین المللی فیتور ۲۰۱۶ که امسال سی وششمین دوره خود را می گذراند، مهم ترین رویداد در حوزه گردشگری جهان است که با حضور ۱۶۵ کشور دنیا اجرا می شود و بیش از ۹ هزار شرکت در آن حضور دارند.

این نمایشگاه از ۲۰ ژانویه آغاز به کار کرد و تا ۲۴ ژانویه ادامه خواهد داشت و انتظار می رود تا یکشنبه حدود ۲۰۰ هزار نفر از این نمایشگاه سالانه بازدید کنند. از ۲۰ تا ۲۲ ژانویه، نمایشگاه تنها برای بازدیدکنندگان تجاری است و از ۲۳ تا ۲۴ ژانویه، نمایشگاه به روی عموم باز است.

نخستین دوره این نمایشگاه در سال ۱۹۸۱ و با حضور ۱۵۰۰ شرکت مسافرتی از ۳۷ کشور برگزار شد که سه هزار بازدیدکننده را به خود جلب کرد. وقتی در نمایشگاه گردشگری فیتور قدم می گذارید، گویی به تمام کشورهای دنیا مسافرت کرده اید و در چند ساعت می توانید تجربه لذت بخشی از نقاط مختلف دنیا را در دل یک نمایشگاه تجربه کنید. هر سال بیش از ۱۰۰ کشور در این نمایشگاه حضور می یابند تا ناشناخته هایی از کشورهای خود را برای بازدیدکنندگان معرفی کنند و از این طریق بتوانند صنعت گردشگری شان را رونق  بخشند.

اجرای زنده موسیقی کشورهای مختلف، معرفی سنت ها، برگزاری کنفرانس ها و سخنرانی ها و نیز نمایش صنایع دستی و نمایش فیلم های سینمایی خاص هر کشور از جمله راه کارهایی است که می تواند به رونق این صنعت کمک شایانی کند.

ایران در نمایشگاه «فیتور»

در کنار ۹ هزار شرکتی که در نمایشگاه امسال فیتور در مادرید حضور پیدا کرده اند، نام ایران نیز به چشم می خورد و کشور ما نیز با ۱۹ شرکت در این نمایشگاه حضور یافته است. از آنجا که بسیاری از کارشناسان حوزه گردشگری معتقدند با توجه به رفع تحریم های جهانی علیه ایران، این کشور از نظر صنعت توریسم و گردشگری در سال ۲۰۱۶ رونق خواهد گرفت، به طور قطع شرکت در این نمایشگاه می تواند به پررونق تر شدن این بخش و نیز شناخته شدن ایران از سوی کشورهای شرکت کننده کمک کند.

هدف ایران از حضور در فیتور، معرفی جاذبه های گردشگری ایران به آژانس های مسافرتی دنیاست. نمایش فرش ایرانی به عنوان نماد این کشور و عرضه آب زعفران از محصولات تمام ایرانی، از جمله برنامه های غرفه های ایرانی است.

مقامات ایران قصد دارند با شرکت در چنین نمایشگاه هایی صنعت گردشگری کشور را رونق دهند، به طوری که بتوانند آمار گردشگری ایران را از پنج میلیون نفر در سال ۲۰۱۴ به ۲۰ میلیون نفر در سال ۲۰۲۵ برسانند. آنان در نظر دارند تا رسیدن به این هدف، سالانه بیش از ۳۰ میلیارد دلار از بخش گردشگری کسب کنند.

دنیای سفر