بزرگترین باغ عمودی خاورمیانه در شیراز

این روزها در تمام دنیا، اقداماتی برای ایجاد فضای سبز در حال انجام می باشد.

این امر لازمه زندگی مردم در جامعه ایست که به غیر از دود، گرد و غبار و انواع و اقسام آلودگی ها، فرصتی برای تفریح در محیط پیرامون خود و در  کنار خانواده و دوستان خود پیدا می کنند تار در یک محیط آرام و دلنشین  برای ساعاتی از این مشکلات به دور باشند.

یکی از این اقدامات ساخت بزرگترین باغ عمودی خاورمیانه در شیراز می باشد.

محیط زیست در چند دهه اخیر به دلیل صنعتی شدن شهرها، ترافیک های شدید و آلودگی هوا دست خوش تغییرات بسیاری بوده است

این موضوع خود می تواند معظل بزرگی برای شهرها به خصوص کلان شهرها به حساب بیاید.

اما شهردار شیراز با همکاری مهندسان داخلی توانسته یک اثر زیبا و دیدنی را در این شهر تاریخی به وجود بیاورد که نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه هم بتواند سر و صدا کند و از آن به عنوان بزرگترین باغ عمومی خاورمیانه نامیده شود.

شایان ذکر است که این باغ توسط معماران برتر ایرانی بنا شده است.

ممکن است در پی ساخت این باغ سوالی پیش بیاید، مبنی بر اینکه با توجه به مشکل کم آبی و بحران های به وجود آمده از خشکسالی های مداوم که سال های متمادی، کشور و به ویژه استان فارس را به آن دچار کرده است وجود دارد، چرا باید همچین مجموعه ساخته شود!

اما مهندسان این پروژه به این موضوع هم فکر کرده اند و برای آبیاری گیاهان از روش های نوین آبیاری نیز استفاده شده است،

این روش نه تنها مشکل کم آبی را تشدید نمی کند بلکه سبب می شود تا طول عمر گیاهان هم در این باغ افزایش بیابد.

این تکنولوژی هیدروپونیک نام دارد، که امروز در کشت های نوین در حال رونق گرفتن است، استفاده از این تکنولوژی در بهره وری آب تاثیر شگرف و موثری خواهد داشت.

آنچه در نسخه کارشناسان برای تامین آب در این باغ عمودی است، تامین آن به روش هیدروپونیک بوده که با بازیافت آب خاکستری برج ها تامین می شود.

حدود ۶۰۰ قطعه از نمای این برج با استفاده تکنولوژی ها تک در شیراز ساخته شده است که بر روی نمای این برج قرار می گیرد.

مساحت این باغ ۳ هکتار بوده و عطر خوش و رایحه دل نشین بهار نارنج شیراز در طبقات این باغ بزرگ عمودی خاطره ای به یادماندنی را برای خانواده هاو مسافرانی که برای بازدید به این باغ می آیند را رقم خواهد زد.