فاصله بین دو پرواز شرکت هواپیمایی ایران ایر ۱۵ روز است (از شنبه تا شنبه و یا از چهارشنبه تا چهارشنبه دو هفته بعد)، اما مدت روادید ۱۴ روزه مالزی یک روز از تاریخ پرواز عقب تر است. ‏

 

صدور روادید ۱۴ روزه در بدو ورود به گردشگران ایرانی در فرودگاه مالزی و ناهمخوانی آن با فاصله ۱۵ روز پرواز یک خط هوایی، پای برخی از مسافران را به اداره مهاجرت مالزی باز می کند. ‏

 

به گزارش ایرنا، دولت مالزی براساس قانون این کشور برای ایرانیانی که به این کشور سفر می کنند، روادید در بدو ورود صادر می کند که تاریخ اعتبار آن از روز ورود به مدت ۱۴ روز است. ‏ ‏

 

مدت این روادید در سال های گذشته حدود سه ماه بود که دولت مالزی آن را به ۱۴ روز کاهش داد.

 

برخی از مسافرانی که در قالب تورهای گردشگری به مالزی سفر می کنند، حدود یک هفته در این کشور اقامت دارند و با مشکل خاصی مواجه نمی شوند.

 

اما برخی دیگر از مسافران که به صورت شخصی به این کشور سفر می کنند و قصد اقامت دو هفته ای دارند، به دلیل ناهمخوانی مدت روادید و تاریخ پرواز بازگشت به تهران، راهی جز رفتن به اداره مهاجرت مالزی برای آنها باقی نمی گذارد.

 

‘ایران ایر’ در حال حاضر روزهای جمعه و سه شنبه از تهران به مقصد کوالالامپور و روزهای شنبه و چهارشنبه از کوالالامپور به مقصد تهران پرواز دارد.

 

فاصله بین دو پرواز شرکت هواپیمایی ایران ایر ۱۵ روز است (از شنبه تا شنبه و یا از چهارشنبه تا چهارشنبه دو هفته بعد)، اما مدت روادید ۱۴ روزه مالزی یک روز از تاریخ پرواز عقب تر است.

 

برخی از مسافران ایرانی به دلیل ناآگاهی از این وضعیت نسبت به خرید بلیط دو هفته ای برای استفاده از روادید ۱۴ روزه اقدام می کنند و هنگام ورود به مالزی با مشکل اقامت بیش از موعد قانونی مواجه می شوند.

 

به منظور جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است هم مسافرانی که به مالزی سفر می کنند به مدت زمان روادید خود توجه داشته باشند و هم خطوط هوایی فروشنده بلیط، مدت ۱۴ روزه روادید را به مسافر تذکر دهند.

 

مسافرین به منظور مواجه نشدن با چنین معضلی می توانند تاریخ پرواز خود را به گونه ای تنظیم کنند که از مدت زمان قانونی ۱۴ روزه روادید بیشتر نشود. انتخاب شنبه هفته اول و چهارشنبه هفته دوم می تواند باعث اقامت ۱۲ روزه در مالزی شود که در محدوده قانونی روادید قرار دارد.

 

ماهان ایر دیگر شرکت هوایی ایرانی در مالزی نیز هفته ای سه پرواز به مقصد کوالالامپور دارد. مسافرانی که با بلیط ۱۵ روزه به مالزی وارد می شوند، پس از دریافت روادید ۱۴ روزه باید با چند نوبت مراجعه به اداره مهاجرت این کشور نسبت به تمدید یک روز اقامت اقدام و ۱۰۰ رینگیت (بیش از ۸۰۰ هزار ریال) نیز پرداخت کنند.

 

این در حالی است که براساس قانون مالزی مدت روادید ایرانیان ۱۴ روزه است و امکان تمدید آن وجود ندارد. براین اساس، اگر درخواست تمدید روادید مورد پذیرش قرار نگیرد، این امر می تواند برای صاحب گذرنامه مشکلات زیادی ایجاد کند.

منبع : ایرنا