خیابان روستاولی در تفلیس

معمولا در همه ی شهرها یک خیابان معروف وجود دارد که توریستی است  که معماری متفاوت ساختمان ها و جاذبه های تفریحی اش از آن مکانی توریستی ساخته است.

خیابانی که تفاوتش نسبت به دیگر خیابان های شهر بیشتر  به چشم می آید و همه ی رستوران های معروف و مغازه ها در هما ن خیابان است.

تفلیس هم خیابان معروفی به اسم روستاولی (rustaveli) دارد که از لحاظ گردشگری و توریستی معروف است.

خیابان روستاولی که در گذشته  به اسم خیابان گولوین شناخته می شد از خیابان های مرکزی تفلیس است که به اسم شاعر قرن ۱۲ گرجستان «شوتا روستاولی» نامگذاری شده است.

وجود ساختمان های دولتی، عمومی، فرهنگی و تجاری بسیار در طول این خیابان و در نردیکی اش باعث شده که این خیابان مهمترین خیابان شهر شود، خیابانی که از میدان آزادی شروع می شود و ۱/۵ کیلومتر طول دارد و  ساختمان هایی مثل ساختمان سابق پارلمان گرجستان، تئلتر اپرای ملی گرجستان، کلیسای کاشوتی، موزه سیمون جاناشیا، هتل بیلتمور و … در آن قرار دارد.

این خیابان بهترین معماری ها را دارد  و با رفتن به آن ساختمان های زیبایی را می بینید که ترکیبی از سبک معماری قرن بیستم و مدرن هستند ساختمان هایی مثل خانه اپرای تفلیس و تئاتر روستاولی که زیبایی معماری شان چشم هایتان را خیره می کند.

ساختمان این خیابان سینمای روستاولی است که بزرگ ترین سیمای کل گرجستان به حساب می آید. درست در روبروی سینما، قصر Youth و ساختمان سابق پارلمان گرجستان قرار دارد، کمی جلوتر هم کلیسای کاشوتی در بین خانه هنر تفلیس و موزه هنر قرار گرفته است.

در طول این خیابان وسایل حمل و نقل عمومی زیادی مثل مترو و اتوبوس وجود دارد که رفت و آمد از آن به دیگر نقاط شهر را آسان می کنند.

این خیابان از مراکز توریستی تفلیس به حساب می آید و بیشتر گردشگران  از آن دیدن می کنند.