همه چیز درباره تایلند

کشور تایلند یک کشور گردشگرپذیر است. از سواحل و جنگل‌ها تا آنچه نباید اسمش را آورد! همه و همه به جذب گردشگر در این کشور کمک می‌کند. در اینجا می‌خواهیم آنچه اهل مسافرت‌های خارج از کشور به خوبی می‌دانند برای دیگران مرور کنیم تا تصویری که در تبلیغات از تایلند منعکس می‌شود، روشن گردد. ما در اینجا قصد تبلیغ از تایلند را نداریم چرا که چندان نیاز به تبلیغ ندارد. اگر در اینجا تصویری از جاذبه‌های گردشگری تایلند را بیان می‌کنیم، تنها از آن رو است که بعداً با این تصویر، خیلی کار داریم!

کشور تایلند در شرق آسیا قرار دارد که از شرق با کشور کامبوج و ازغرب با کشور میانمار از شمال با کشور لائوس وازجنوب با کشور مالزی مرزهای مشترک دارد. کشور تایلند دارای ۵۱۷۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۶۲ میلیون نفر جمعیت است و پایتخت آن شهر بانکوک با  بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت، جمعیت تایلند در ۷۶ استان این کشور پراکنده است. زبان: تای . دین: ۹۵٪ بودیسم و ۴٪ مسلمان و ۱٪ سایر ادیان.  ۷۵٪ مردم تایلند تای. ۱۱٪ چینی تبار و ۵/۳٪ مالایی. شخص اول مملکت در تایلند پادشاه است و از احترام خاصی در بین مردم برخوردار است.

مراکز تفریحی تایلند

پوکت

در این جزیره بزرگ، شما می‌توانید قایق‌سواری کنید یا یک سقوط آزاد پرهیجان را تجربه کنید. می‌توانید از میان درختان دوچرخه سواری کنید یا از موتور چهارچرخ برای این کار استفاده کنید. حتی می‌توانید سوار فیل شوید پوکت به نام جزیره شیشه ای معروف می باشد.

 

LG_1384934444_f1fb3ee7b9886d17088f9f6b94854353پاتایا

در جنوب شرقی بانکوک و در فاصله ۱۶۵ کیلومتری آن قرار داد. رطوبت آن به ویژه در فصل‌های گرم و بارانی، بسیار بالا است اما به هر حال تفریحاتی چون شنا، جت اسکی، موج سواری، اسکی روی آب، قایق سواری و غواصی ، شب گردی کار هرروزه گردشگران است. ماکت معابد و آثار تاریخی مشهور جهان، باغ وحش و باغی پر از گل‌های رنگارنگ و درختان متنوع استوایی، آکواریوم تونلی در زیر آب، خانه چوبی ۱۰۵ متری، تماشای تئاتر و نهایتاً مراکز خرید بزرگ، گردشگران را به سوی خود می‌خواند.

946988_859

بانکوک

پایتخت تایلند است که معماری مدرن را در کنار سنتی به نمایش گذاشته است. کاخ‌ها، موزه‌ها، رستوران‌ها، معابد، رودخانه چائوپرایا و رودخانه کوای، بازار شناور و … از امکانات تفریحی این شهر است امکانات رفاهی در بانکوک بسیار زیاد می باشد.

 

پول و اقتصاد تایلند:

واحد پول تایلند بت BAHT است و تقریبا برابر با یک چهلم دلار امریکا یعنی یک دلار = با ۴۰ بت تایلند. کشور تایلند در اواخر دهه ۹۰ میلادی و در پی بحران اقتصادی کشورهای شرق آسیا دچار بحران مالی شدیدی شد و نرخ برابری بت با دلار بشدت کاهش یافت اما در طی ۴ سال گذشته و با روی کار آمدن نخست وزیر جدید اقتصاد تایلند نیز بازسازی و دارای ثبات گردید. تورم در تایلند تقریبا مهار شده و قیمتها ثایت است. بطوریکه طی ۳ سال گذشته تقریبا قیمتها ثابت بوده و نرخ خدمات و کالا بدون تغییر ثابت مانده است. پروژه های اقتصادی بزرگی در تایلند در حال اجراست. اکثر کشورهای صنعتی جهان در حال سرمایه گذاری های کلان در تایلند هستند. اکثر کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تایلند  تا ۱۰ سال آینده رشد اقتصادی چشمگیری خواهد داشت.و کشوری صنعتی خواهد شد. صنایع بزرگی مانند صنعت خودرو سازی و ماشین آلات.صنعت الکترونیک و کامپیوتر.و…. در حال تکمیل پروژه های بزرگی در تایلند هستند

سیستم حمل ونقل شهری و برون شهری:

تایلند دارای ناوگان حمل ونقل مجهزی است. ۱-  ناوگان هوائی برای پروازهای بین المللی ۲-  پروازهای داخلی تایلند. قیمت بلیطهای پرواز های داخلی که از بانکوک به شهرهای بزرگ دیگر تایلند انجام میشود نسبت به سایر کشورها ارزان است. مثلا قیمت بلیط هواپیما از بانکوک به پوکت تنها ۲ برابر قیمت بلیط اتوبوس است.  راه آهن که از بانکوک به شمال٬ بانکوک به شرق٬ بانکوک به جنوب و به کشور مالزی  اتوبوسهای بین شهری تایلند  از بانکوک به تمام نقاط کشور در طول شبانه روز فعالیت میکنند و به ۳ درجه تقسیم بندی شده است. ۱- عادی ۲-  سریع السیر۳- وی آی پی یا مخصوص

حمل و نقل شهری: شهر بانکوک.

۱- تاکسی: در طول ۲۴ ساعت شبانه روز صدها هزار دستگاه تاکس در  شهر بانکوک مشغول جابجائی مسافران  هستند٬ همه تاکسی های بانکوک تویوتا و مدلهای جدید هستند که رنگهای مختلفی دارند اما بیشتر آنها با گلگیر های سبز سیر و بدنه زرد رنگ هستند. همه تاکسی ها در بانکوک دارای تابلوئی با عنوان تاکسی متر  بر روی سقف تاکسی هستند. تاکسیها در بانکوک از تاکسی متر استفاده میکنند و  ورودی مسافر ۳۵ بت تایلند تا ۲ کیلومتر است٬ و برای هر کیلومتر اضافه ۲ بت محاسبه میشود. در ساعات پر رفت و آمد و محلهای پر ترافیک استفاده از تاکسی به صرفه نیست. چون برای هر دقیقه ایستادن پشت ترافیک نیز ۲ بت منظور خواهد شد. و بطور متوسط برای یک سفر متوسط  با تاکسی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ بت باید پرداخت. برای مسافران خارجی که از فرودگاه بانکوک به داخل شهر می آیند علاوه بر کرایه عادی تاکسی یعنی ۳۵ بت ورودی و …. مبلغ ۵۰ بت عوارض و حدود ۸۰ بت عوارض اتوبان که بصورت پل هوائی است دریافت میشود.

 ۲- اتوبوس: در شهر بانکوک تعداد بسیار زیادی اتوبوس بصورت شبانه روز به جابجائی مسافران مشغول هستند. و در هر ساعت ار شبانه روز و در هرجای شهر که باشید میتوانید از این اتوبوسها استفاده کنید٬ البته یادگرفتن مسیر ها کمی مشکل است اما اگر نقشه شهر بانکوک را همراه داشته باشید( نقشه را در فرودگاه بصورت رایگان میتوان تهیه کرد) شماره خطوط اتوبوس را میتوانید به راحتی بر روی نقشه پیدا کنید. بطور کلی ۲ نوع اتوبوس در شهر بانکوک وجود دارد.+

 ۱ـ اتوبوسهای کولر دار که قیمت بلیط آنها نسبت به مسافت تعیین میشود و از ۱۰ بت تا۲۰ بت است. مسیر ها بسیار طولانی است و اتوبوسها معمولا از شرق به غرب یا شمال به جنوب شهر و بلعکس .

 ۲- اتوبوسهای عادی که  در همان مسیر ها حرکت میکنند و تفاوتشان با نوع اول در این است که بدون کولر هستند و قیمت بلیط آنها برای یک مسیر کامل ۵/۶  و ۸ بت است. اما برای استفاده از اتوبوس در بانکوک دو نکته بسیار مهم وجود دارد٬

 اول اینکه هنگام سوار یا پیاده شدن باید خیلی سریع سوار یا پیاده شوید چون اتوبوس خیلی زود حرکت میکند و مثل اتوبوسهای ایران نمی ایستد٬ باید مثل یک سرباز آماده بپرید توی اتوبوس. و برای پیاده شدن هم قبل از ایستگاه مورد نظر باید یک بار زنگ بزنید.

 دوم: در مورد بلیط اتوبوس است٬ برای استفاده از اتوبوس باید ابتدا سوار شوید و بعد شاگرد اتوبوس که یونیفرم به تن دارد به شما ماراجعه میکند و پول بلیط را میگیرد و به شما بلیط میدهد٬ مسافر باید بلیط را تا هنگام پیاده شدن نزد خود نگهدارد زیرا در طی مسیر بازرسان برای چک کردن بلیطها مراجعه میکنند و اگر کسی بلیط نداشته باشد  حد اکثر ۱۸۰ برابر قیمت بلیط آن مسیر جریمه خواهد شد. آمدن بازرس معلوم نیست ولی همه مسافران همیشه آماده هستند تا اگر آمد بلیط ارائه دهند. شاید فکر کنید که این مطلب بی اهمیت است که من به آن پرداخته ام! اما من خودم شاهد بودم که یک نفر با این مشکل مواجه شد .

قطار هوائی: بعضی از نقاط پر رفت و آمد شهر بانکوک دارای قطار هوائی است که بسیار راحت و سریع است.در مسیر هائی که گاهی اگر بخواهید با اتوبوس یا تاکسی بروید حدود ۲ ساعت طول خواهد کشید اگر از قطار هوائی استفاده کنید تنها ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به مقصد خواهید رسید.قیمت بلیط قطار از ۱۵ تا ۴۵ بت است که بصورت کارتهای الکترونیکی است و در هر ایستگاه قطار  از باجه مخصوص میتوان تهیه کرد. // متروی زیر زمینی که تازه افتتاح گردیده است و دارای سیستم سریع و پیشرفته ای است بنده هنوز این مترو استفاده نکرده ام و نمی توانم اطلاعات دقیقی اراعه دهم اما قول میدم به خاطر شما هم که شده توی همین هفته بروم و یک سری هم به مترو بزنم. اگر جالب بود حتما برا تون مینویسم تا شما هم استفاده کنید.یک نکته مهمی یادم آمد که باید عرض کنم گرچه شاید جای آن در این بخش نیست اما چون مهم است در پایان این مطالب مینویسم٬  شهر بانکوک خیلی تمیز و پاک نیست مثل مثلا شهر پازیس یا خیلی از شهر های اروپا اما  قانونی وجود دارد که اگر کسی آشغال توی خیابان بریزد حد اقل معادل ۵۰ دلار آمریکا جریمه خواهد شد٬ و هیچگونه راهی هم وجود ندارد که این جریمه را پرداخت نکرد مگر اینکه مواظب باشید که آشغال توی خیابان نریزید٬ بنده خود  در روزهای اول ورود به بانکوک به علت انداختن سیگار در داخل فاضل آب که فکر میکردم جای مناسبی است این مبلغ را جریمه شدم و پرداختم اما دیگه حواسم کاملا جمع شده و دیگه حتی توی خانه هم وقتی میخواهم یک چیزی بندازم  به یاد آن جریمه می افتم و ……… خوب دوستان عزیز این یک سری اطلاعات عمومی راجع به تایلند بود که در حد توانم آنها را جمع آوری کردم و در این وبلاگ نوشتم باشد تا  خدمتی هر چند ناچیز به شما عزیزان و هموطنان خوبم کرده باشم٬  همه اطلاعات و ارقام اراعه شده در این وبلاگ واقعی و قابل استناد است. برای هر کدام از این موارد روزها و ساعتها وقت صرف شده است. و الان میگویم ای کاش وقتیکه من هم قصد داشتم به تایلند بیایم کسی بود تا این اطلاعات را در اختیار من قرار میداد٬ باور کنید که سختیهای بسیار کشیدم تا توانستم کمی یاد بگیرم که چگونه در این کشور زندگی کنم. چه هزینهای بیهوده ای که ندادم ٬ چه مسیر هائی کع به اشتباه نرفتم٬ چه چه وقتهای با ارزشی که بیهوده از دست ندادم چون نمیدانستم٬ لذا از شما خواهش میکنم که از این اطلاعات استفاده کنید حتی اگر  قصد مسافرت به تایلند را ندارید این اطلاعات را در اختیار دیگران قرار دهید. سخن آخر اینکه: همانطور که در مقدمه این وبلاگ گفتم قصدم خدمت به شما است و در این راه همیشه حاظر به خدمتکاری هستم٬ اگر اطلاعات بیشتری در رابه با تایلند نیاز دارید اگر مورد خاصی است که بنده در اینجا ذکر نکرده ام با من تماس بگیرید و سوالات و درخواستهای خودتان با برای من بنویسید با ایمیل اگر هم سوال شما جنبه خصوصی دارد به من ایمیل بزنید تا در مدت کوتاه به شما جواب بدهم ایمیل من هم همین است [email protected] اگر نظر اصلاحی هم دارید برای من بنویسید