پنانگ شهری با شاکله‌ای از سنت‌های چینی است، که خود را به خوبی با دنیای مدرن تطبیق داده است.

شهری که روزگاری استعمار چینی‌ها را به خود دیده بود، تحولات اقتصادی و فرهنگی بسیاری در ماهیت خود ایجاد کرده است.

امروزه مسافران تور پنانگ و گردشگرانی که همراه با تور مالزی به پنانگ نیز سری می‌زنند،

در نخستین نگاه تور پنانگ را نمونه‌ای از سفر به شهری پرهیاهو و کمابیش مشابه با شهرهای دنیای غرب می‌بینند.

با این همه هر مسافری که جورج تاون را در تورهای مالزی به چشم دیده، ریشه و نفوذ همه‌جانبه سنت‌های چین را به خوبی لمس می‌کند.

به جورج تاون که پای بگذارید، انگار به ناگاه از پنانگ به محله‌ای تاریخی در چین پای گذارده‌اید،

اما با کمی گردش در کوچه و خیابان‌های این محله باستانی، محو شگفتی‌ها و دیدنی‌های بی‌شمار آن خواهید شد.

در این سری از مقالات با شماری از دیدنی‌ترین جاذبه‌های قلب تاریخی پنانگ؛ جورج تاون آشنا می‌شویم.

 

۱٫ عمارت چئونگ فت تز

 

تور مالزی

 

تور مالزی

 

عمارت چئونگ فت تز (Cheong Fatt Tze Mansion) که بر پایه اعتقادات و اصول فنگ ‌شوی بنیان نهاده شده روزگاری ملک یکی از صنعتگران برجسته نانیانگ بوده است. از ویژگی ‌بارز این عمارت می‌توان به سبک و سیاق معماری چینی آن که متعلق به قرن هجدهم و نوزدهم میلادی است اشاره کرد. بنای این عمارت از گزند حوادث بخوبی مصون مانده و اندک خرابی‌های نیز با ظرافت مرمت شده است. چئونگ فت تز در شمار یکی از سه عمارت برجسته و آیینی چینی که در خارج از مرزهای این کشور، قرار گرفته‌اند، جای دارد.

 

۲٫ پادگان نظامی کرن والیس

 

تور مالزی

 

تور مالزی

 

پادگان نظامی کرن والیس (Fort Cornwallis) که نامش یادآور چالز کورنوالیس است، یکی از سرشناس‌ترین مقاصد دیدنی پنانگ به شمار می‌رود. قسمت‌هایی از استحکامات اصلی این قلعه، که بیش از یک سده پیش بنا شده، تا به امروز صلابت خود را حفظ کرده‌اند، که از مهم‌ترین آنها می‌توان به کلیسایی کوچک، چندین اتاق با کاربری زندان، زاغه‌ی مهمات، فانوس دریایی و شماری از سلاح‌های سنگین برجای مانده از روزگار پویایی آن اشاره کرد.

 

۳٫ معبد کِک لوک سی

 

تور پنانگ

 

سفر به مالزی

 

معبد کِک لوک سی (Kek Lok Si Temple) بزرگترین نیایشگاه بودایی‌ها در منطقه جنوب شرقی آسیا است. ِک لوک سیبا پیشینه‌ای بالغ بر صد سال، سرایی پر از باغ‌‌های سرسبز و معابد کوچکی و بزرگ دارد. از دیگر دیدنی‌های این معبد می‌توان به بت‌خانه‌ایی هفت طبقه اشاره کرد، که در آن مجسه‌های متنوعی از بودا در ابعاد و طرح‌های متفاوت نگهداری می‌شود. مجسمه برنزی کوان یین (Kuan Yin) با بلندای ۱۲۰ فوتی، دیگر جاذبه‌ایی است که گردشگران را به تماشا وا می‌دارد.

 

مرجع: penang.ws