به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی، سیدمحمد حسینی در بازدید کارشناسان اداره کل موزه های کشور از موزه های استان اظهار داشت: با توجه به اینکه سنگ نگاره های تیمره خمین قدمتی ۴۰ هزار ساله داشته و کانون اصلی آن ها در خمین و منطقه تیمره است، راه اندازی موزه سنگ نگاره های این منطقه در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: با توجه به اعلام آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی خمین مبنی بر راه اندازی این موزه، زمینی به مساحت ۶۰۰ متر مربع به این مهم اختصاص یافته که طرح محتوایی آن تهیه و به منظور تأیید نهایی به تهران ارسال شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ادامه داد: لازمه ایجاد این موزه تأیید طرح محتوایی و اعلام موافقت کارشناسان موزه کشور است.

حسینی با اشاره به در معرض خطر بودن ۲۵ قطعه از سنگ نگاره های تیمره اظهار کرد: با ایجاد موزه سنگ نگاره های خمین، قطعات در معرض خطر به این موزه منتقل خواهد شد و علاوه بر راه اندازی این موزه، پیگیری احداث سایت موزه در منطقه تیمره با تعیین عرصه و حریم در دستور کار است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بیان داشت: اردیبهشت ماه سال ۹۵، همایش ملی سنگ  نگاره های تیمره در خمین برگزار خواهد شد.

در این بازدید تعدادی از کارشناسان دفتر فنی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و کارشناسان اعتبارات اداره کل موزه های کشور از موزه بزرگ اراک، موزه مفاخر و موزه چهار فصل بازدید کرده و نظرات کارشناسی را پیرامون بهسازی، مرمت و جانمایی اشیاء اعلام کردند.

این گروه کارشناسی همچنین از روند ساخت پروژه موزه بزرگ اراک که در زمینی به مساحت ۲ هزار مترمربع در حال ساخت است، بازدید کرده و روند پیشرفت آن را مطلوب ارزیابی کردند.

دنیای سفر