از شنبه هفته آینده تحریم های ایران رفع می شود و اسلوونی می تواند بدون هیچ دغدغه ای در زمینه های مورد نظر خود در ایران سرمایه گذاری کند.

“قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل”

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل در دیدار با وزیر توسعه اقتصادی و فناوری اسلوونی با اشاره به روابط دیرینه دو کشور گفت: از افزایش میزان سرمایه گذاری شرکت های اسلوونیایی در حوزه های شهرسازی و حمل و نقلی ایران استقبال می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی؛ اصغر فخریه کاشان در دیدار با هیأت اقتصادی اسلوونی به ریاست «دراوکو پوچیو الشک» وزیر توسعه اقتصادی و فناوری اسلوونی گفت: ایران و اسلوونی از دیرباز روابط خوبی با یکدیگر دارند و من مطمئنم وزارت راه و شهرسازی می تواند نقش مؤثری در گسترش این روابط داشته باشد. البته من به آمار روابط اقتصادی ایران و اسلوونی در سال های اخیر که نگاه می کنم، متوجه شدم در طول این سال ها حجم تبادلات اقتصادی به تدریج کاسته شده است. مثلا در سال ۲۰۱۲ روابط ما و اسلوونی در حدود ۶۰ میلیون دلار بود که در سال ۲۰۱۵ این روابط به سطح ۱۸ میلیون دلار کاهش یافت.

وی با اشاره به کم اطلاعی شرکت های اسلوونیایی از بازار ایران و نیازهای مردم کشورمان که می تواند یکی از عوامل کم شدن میزان روابط اقتصادی دو کشور در سال های اخیر باشد، اظهار کرد: از شنبه هفته آینده تحریم های ایران رفع می شود و شما می توانید بدون هیچ دغدغه ای در زمینه های مورد نظر خود سرمایه گذاری کنید.

فخریه کاشان با اشاره به امکان همکاری بندری میان بنادر شهید رجایی ایران و لوکاکویر اسلوونی خاطرنشان کرد: بندر شهید رجایی علاوه بر آنکه از امکانات فوق العاده ای در حوزه سازه های بندری برخوردار است، دسترسی خوبی از طرق جاده ای و ریلی به مبادی خروجی کشور دارد که می تواند زمینه صادرات و ترانزیت کالاهای اسلوونیایی به کشورهای منطقه آسیای میانه و غرب آسیا را فراهم کند. این دو بندر ایرانی و اسلوونیایی می توانند تفاهم نامه همکاری امضا کنند.

در ادامه این نشست «دراوکو پوچیو الشک» نیز با اشاره به روابط بسیار خوب سیاسی ایران و اسلوونی، گفت: قصد داریم تا این روابط را در زمینه اقتصادی نیز توسعه دهیم و به سطح روابط بسیار خوب گذشته برگردیم که در مرحله اول دستیابی به تبادلات ۴۵ میلیون یورویی و در مرحله دوم دستیابی به سطح ۱۰۰ میلیون یورویی با ایران از هدف گذاری های بلندمدت ماست. برای اجرایی شدن این هدف گذاری نخستین گام ایجاد دفاتر نمایندگی شرکت های اسلوونیایی در ایران است و سپس در مراحل بعدی قصد داریم تا شرکت های مشترک با ایران تأسیس کنیم.

وی با تأکید بر لزوم تقویت همکاری های بانکی میان دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی ایران و اسلوونی تصریح کرد: شرکت های اسلوونیایی در بخش های مختلفی از جمله فناوری اطلاعات و توسعه ارتباطات سیگنالینگ بسیار پیشرفته هستند. ضمن اینکه اسلوونی در اروپا در زمینه تولید ساختمان های چوب پایه زبانزد است. اسلوونی به دلیل قرار گرفتن در شرق اروپا و نزدیکی به خاورمیانه در زمینه سرمایه گذاری در ایران بسیار متمایل است؛ چراکه این نزدیکی جغرافیایی به کاهش هزینه های حمل و نقل کالا می انجامد.

تور گردشگری و تفریحی یک روزه