غار باتو کیو در مالزی

کشور مالزی این روزها یکی از شهرهای پر جاذبه و توریستی است که گردشگران زیادی را جذب خود کرده و مقاصد توریستی است، و جزو تورهای محبوب مسافرتی بین مردم دنیا است.

یکی از جاذبه های دیدنی و جالب درمالزی غار میمون ها است  که بسیار محبوب و معروف در جمع گردشگرانی است که به این کشور سفر می کنند.

این غار که با نام غار باتو کیو نیز معروف است برای هندوها مقدس است و در دل یک تپه ی بزرگ آهکی با صخره های تیز قرار گرفته است، تپه ای که پوشیده از گیاهان و درختان است. این غار و تپه چیزی حدود چهارصد میلیون سال پیش با دگردیسی زمین از دریاچه ای مربوط به ماقبل تاریخ تشکیل شده اند.

تاریخ پیدا شدن  این غار به سال ۱۸۸۱ میلادی برمی گردد که یک کاشف آمریکایی آن را در قسمت شمال شهر کوالالامپور کشف کرد.

غاری که زمان زیادی به عنوان منطقه تفریحی و مخفیگاه کاربرد داشته است، حالا یک تجمعگاه مذهبی و یک جاذبه ی گرشگری در جهان شناخته شده است.

 

غار باتو کیو نامش را از رودخانه ای به نام سانگای باتو که در گذشته ها در آن جریان داشته، گرفته است. وجود فضاهای سرسبزی که اطراف غار طراحی شده اند به زیبایی غار افزوده اند.

غار میمون ها و یا باتو کیو دارای مجسمه ها و نمادهای بسیاری است که تماشای آنها سرگرم کننده خواهد بود، هر سال مراسم های مختلفی در این غار برگزار می شود و بیش از یک و نیم میلیون نفر گردشگر برای تماشای این غار و مراسم به اینجا می آیند.

اما نکته ای که باعث شده این غار برای گردشگران و توریست ها جذاب باشد وجود میمون ها داخل غار است، و همچنین نام آن نیز جالب است چونکه محل زندگی میمون ها داخل آن است.

برای رسیدن به این غار باید از پله های زیادی بالا بروید و در بالا رفتن از پله ها انتظار دیدن میمون های زیادی را داشته باشید که در اطرافتان مشغول بازی گوشی هستند. با این که تعداد پله های باتو کیو بسیار است اما بالا رفتن از آن به خاطر شگفتی هایی که قرار است ببینید می ارزد. با بالا رفتن از پله ها به مجسه ای طلایی رنگ و بسیار بزرگ خواهید رسید که از فاصله بسیار دور هم مشخص است. این مجسمه ۴۲ متری توسط ۱۵ مجسمه ساز اهل هند از فولاد و بتن ساخته و با روکشی از طلا مزین شده است، ساخت این مجسمه حدود سه سال زمان برده است.