قلعه بلگراد

بلگراد پایتخت  کشور صربستان است و در میانه دو رود دانوب و ساوا قرار گرفته است. این شهر بزرگ ترین شهر صربستان  محسوب می شود و علاوه بر طبیعت زیبا و نفس گیر، جاذبه های تاریخی فراوانی نیز در خود جای داده است.

مهم ترین و دیدنی ترین جاذبه گردشگری بلگراد قلعه بلگراد و پارک کالمگدان است که به نماد شهر بلگراد تبدیل شده است. قلعه بلگراد بر فراز تپه ای مرتفع در شهر بلگراد واقع شده و از بالای قلعه می توان محل تلاقی دو رود دانوب و ساوا را تماشا کرد.

این قلعه به مدت ۱۶ قرن بارها و بارها ویران شده و مجددا بازسازی شده است و همچنان با شکوهی هرچه تمام تر به عنوان نماد پایتخت صربستان پابرجا مانده است. اگر قصد سفر به بلگراد را دارید بازدید از این قلعه را حتما در اولویت قرار دهید.

قلعه بلگراد در ارتفاع ۱۲۵٫۵ متری از سطح دریا و روی صخره ای مرتفع قرار دارد و از آن جا می توان محل تلاقی رودخانه های ساوا و دانوب را تماشا کرد.

موقعیت مکانی قلعه و قرارگیری در مجاورت رود باعث شده یکی از زیباترین مناظر و چشم اندازهای طبیعی بلگراد به وجود بیاید که چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

در اطراف قلعه بلگراد سه خیابان قرار داد و از طریق این خیابان ها می توانید به قلعه برسید: بلوار Petar Bojović، Tadeusz Kościuszko و Pariska. ریل راه آهن نیز در امتداد رود قرار دارد.

قلعه بلگراد به چهار بخش تقسیم می شود. از این چهار بخش، دو بخش خود قلعه هستند (Donji and Gornji Grad) و دو بخش دیگر پارک کالمگدان امروزی را تشکیل می دهد.

امروزه قلعه بلگراد از قسمت هایی به نام بالا شهر، پایین شهر و همینطور فضای سرسبز بسیار وسیع جلوی قلعه به نام کالمگدان تشکیل شده است.

واژه کالمگدان را ترک ها بر این محوطه گذاشتند: کاله (kale) به معنای شهر و قلعه است و مگدان (megdan) در ترکی معنای زمین را می دهد. پارک کالمگدان که امروزه زیباترین و وسیع ترین پارک در بلگراد است روزگاری محل مبارزه و جنگ با دشمنان بوده است.