قلعه کلمبو در سریلانکا

 

یکی از باستانی ترین منطقه های شهر کلمبو، پایتخت سریلانکا، قلعه کلمبو است که بین بندر کلمبو از شمال و دریاچه بیرا از جنوب قرار دارد. پرتغالی ها، در طول بیش از ۱ قرن فتح و مقاومت در سریلانکا، این منطقه را ساخته و گسترش دادند.

در طول سال ها، قلعه کلمبو تحت سلطه کشورهای زیادی قرار گرفت و امروزه، قلب سیاسی، تجاری و گردشگری شهر است.

برج ساعت از اواسط قرن نوزدهم، در کنار Janadhipati Mawatha و خیابان چاتم وجود دارد که در اصل یک فانوس دریایی بود و در حال حاضر نقطه عطفی برای مرکز شهر است.

جاذبه های دیگر عبارتند از خانه و باغ های ریاست جمهوری، یک ساختمان سلطنتی نئوکلاسیک که در اصل منزل فرمانداران انگلیس بود و در حال حاضر محل اقامت رئیس جمهور سریلانکا است.

قلعه کلمبو زمانی شهری بوده که با دیوارهای بلندی حفاظت شده و ساختمان های گوناگونی مثل بناهای اداری و ارتشی و همچنین کلیسا و زمین هایی برای برپایی رژه در آن وجود داشت.

خیابان های این شهر، با ردیف هایی از درختان برای به وجود آمدن سایه پوشیده شده بود. خانه ها، چه آن هایی که داخل قلعه بودند و چه آن ها که در پتاه قرار داشتند،

توسط استانداردهای خانه های هلند ساخته شده بودند، اما در آن ها ویژگی های مخصوص آب و هوای استوایی رعایت شده بود.

امروزه کلمبو یک شهر دوست داشتنی است و در مقایسه با اکثر پایتخت های آسیا، شهر کوچکی است که همه چیز در آن به آرامی و بی سر و صدا حرکت می کند. تنها در طول ساعت های پر تردد شهر، خیابان ها کمی شلوغ و پر ازدحام می شوند.

در روزهای یکشنبه همه چیز پر از آرامش است. با اینحال، بسیاری از منطقه های شهر کمی از لحاظ بصری صورت خوشی ندارند، البته می توانید به خیابان های خاصی بروید که در دو طرف آن پر از درختان زیبا و ویلاهای شهری است.

عصرها مردم به گاله فیس گرین (Galle Face Green) رفته و پیاده روی می کنند.

در حال حاضر، مخروبه هایی از قلعه کلمبو یعنی ۳ بخش از برج و باروها باقیمانده است. این ۳ بخش عبارتند از دروازه دلفت، در یک ساختمان تجاری در امتداد خیابان بریستول، ساختمانی که به عنوان انبار مورد استفاده قرار گرفته می گرفت و یک انبار مهمات که در حال حاضر موزه دریایی کلمبو را در اختیار دارد.