موزه بی نظیر لوور دبی در جزیره السعدیات افتتاح شد

این اولین موزه لوور است که خارج از پاریس بازگشایی می شود. بخشی از تاریخ و هنری که شواهد تمدن بشری است، همین جا و در این موزه قرار دارد. این موزه با حضور امانوئل ماکرون، رییس‌جمهور فرانسه به عنوان مهمان ویژه افتتاح شد.

موزه لوور دبی نتیجه قراردادی بین فرانسه و امارات متحده عربی و آغازگر همکاری فرهنگی بی سابقه ای در سطح بین المللی است.

در روز ۱۱ نوامبر، هیجان افراد برای بازگشایی این موزه قابل لمس بود. درب های این موزه ساعت ۱۰ صبح به روی عموم باز شد، حتی ۱۰۰۰ بلیط اضافی برای روز بازگشایی سریعا به صورت آنلاین خریداری شدند.

آنچه بازدیدکنندگان را تحت تاثیر قرار داد، تنوع آثار بین المللی موزه لوور دبی بوده است. این موزه همچنین مجموعه ای از آثار هنری عربی و اسلامی  را هم در خود دارد.

۶۰۰ اثر هنری در موزه بی نظیر لوور به نمایش گذاشته شده است

در حال حاضر موزه بیش از ۶۰۰ اثر هنری را در ۱۲۳ گالری و ۱۲ بخش به نمایش گذاشته است.

این موزه منبع فوق العاده غنی و با آثاری با کیفیت بالا است. از شاهکارهای هنری به نمایش درآمده در این موزه می توان به  نقاشی پرتره معروف لئونادو داوینچی با اسم “تصویری از زن ناشناس“، تابلوی “مادر ویسلر” اثر جیمز مک نیل ویسلر، پورتره ونسان ون گوگ، پرتره یک زن از نقاشی های پابلو پیکاسو، پرتره در حال اسب سواری ناپلئون با اسم “ناپلئون در حال عبور از آلپ” از ژاک لوئی داوید، مجسمه ابولهول یونانی مربوط به قرن ۶ قبل از میلاد مسیح، مجسمه مرمرین نیم تنه اسکندر مقدونی، کلاه خود اسلامی متعلق به قرن ۱۵، درخت جنس برنز با برگ‌های آینه‌ای اثر جوزژه پنونه را نام برد. ۳۰۰ عدد از آثار این موزه برای ۱۰ سال از موزه لوور پاریس به امانت گرفته شده اند.

این موزه توسط معمار برجسته فرانسوی “ژان نوول” (Jean Nouvel)، برنده جایزه معماری، طراحی شده است و شاهکار معماری محسوب می شود. گنبد فلزی این بنا باعث ایجاد الگوی نور مسحور کننده ای در بافت یک طبقه آن، که همانند شهرهای قدیمی عربی است، می شود.

این موزه اولین موزه بین المللی در دنیای عرب است و آثاری از تاریج جهان و اسلام را در خود دارد. موزه لوور دبی در عین این که  درون مایه جهانی دارد، هنر عرب و دینی را در محتوای تاریخی به نمایش گذاشته است.

از این تاریخ به بعد، خانواده ها، مدارس و افراد علاقه مند به هنر می توانند برای بازدید از این موزه بی نظیر برنامه ریزی کنند.

منبع: آژانس هواپیمایی قصرشایان

کپی تنها با ذکر منبع مجاز است.