میدان جمهوری ایروان

اگر قصد سفر به کشور ارمنستان و پایتخت باستانی شهر ایروان را دارید، حتما  میدان جمهوری ایروان (هراپراک در زمان ارمنی) را جزو  بازدیدهای  خود قرار دهید.

این میدان دقیقا در مرکز شهر ایروان قرار گرفته و به عنوان یکی از مهم ترین و مشهورترین مکان های پایتخت ارمنستان شناخته می شود.

نام قلب ایروان را بر آن گذاشته اند و تبدیل به مقصد محبوبی برای گردشگران شده است.

در گذشته نام میدان جمهوری ایروان، میدان لنین بود، طراحی میدان توسط معمار ارمنی به نام Alexander Tamanyan  در سال ۱۹۲۴ انجام گرفت و تا سال ۱۹۵۸ تکمیل شد.

الکساندر و همکارانش ارمنستان را از یک شهر معمولی به یک کلان شهر تبدیل کردند.

مجسمه بزرگی از لنین در میان میدان قرار داشت که در سال ۱۹۹۰ میلادی تخریب گشت. پایه های مجسمه نیز در اواخر سال ۱۹۹۶ میلادی برداشته شد و زمین  پوشیده از چمن شد.

مجسمه در سال ۱۹۴۰ توسط مجسمه ساز مشهور اهل شوروی S.Merkurov ساخته شده بود که به مناسبت بیستمین سال حظور شوروی در ارمنستان در این مکان قرار گرفته بود.

تا سال ۱۹۹۶ در حیاط موزه تاریخ ارمنستان گذاشته شده بود که در آن سال ناگهان ناپدید شد.  مجسمه یکی از بهترین نمونه های هنر شوروی بود و تخریب پایه های آن با اعتراضات گسترده ای مواجه شد.

مجسه علی رغم موضوعش از ارزش های هنری بالایی برخوردار بود. تمام ساختمان هایی که ارتباطی با لنین داشتد تخریب شدند و ساختمان های جدید جایگزین آن ها گشتند.

در نزدیکی میدان جمهوری ایروان کافه ها و رستوران های زیادی وجود دارد که از معروف ترین آن ها می توان Marvo Polo، Jazzve، Square One، Diamond و Ararat را نام برد.

دقیقا در جنب میدان فروشگاه Noya Tapan  قرار دارد که می توانید در آن انواع کتاب، دفترچه یاد داشت، کارت پستال و سوغاتی های شهر ایروان را خریداری کنید.

در خیابان غربی به نام Abovyan انواع فروشگاه های خرید لباس، سوغاتی و چیزهایی که برای گردشگران جذاب هستند وجود دارد.

در نزدیکی میدان فروشگاه Vernissage  است که آخر هفته هال باز است در آن می توانید نقاشی های اثر هنرمندان ارمنی و صنایع دستی دیگرشان را خریداری کنید.