پل ریالتو در ونیز

ونیز یکی از فوق العاده ترین شهرهای زیبا و دیدنی جهان است ونیز از چند جزیره کوچک  به وجود آمده که توسط کانال های آبی به هم متصل شده.

این پل جزو معروف ترین پل های ونیز است و یکی از پر جاذبه ترین پل های ونیز می باشد.

در ونیز کانالی به نام گرند کانال (Grand Canal) به طول حدودا ۳.۸ کیلومتر وجود دارد که شمال غربی ونیز را به سمت جنوب شهر متصل می کند.

این کانال در مناطق مختلف پهنای گوناگونی دارد که از ۳۰ تا ۷۰ متر متغیر است. اطراف گرند کانال از محله های قدیمی، محبوب و گران قیمت ونیز به شمار می آید.

بر روی این کانال، پل های زیادی ساخته اند که از همه آن ها مشهورتر و محبوب تر، پل ریالتو است. این پل را با نام های پونته دی ریالتو و پونته د ریالتو یا پونته دلا مونتا (Ponte della Moneta) هم می شناسند.

پل زیبای ریالتو را معماری زبردست به نام نیکولو براتییری (Nicolò Barattieri) در سال ۱۱۷۸ میلادی ساخت؛ اما این سازه سال ها بعد به صورت کامل ویران شد تا این که در سال ۱۲۵۵ میلادی پلی چوبی به جای آن ساختند.

این پل چوبی متحرک بود و در هنگام عبور کشتی های بلند، بالا می رفت و دوباره سرجای خود قرار می گرفت.

پل چوبی یک مشکل بزرگ داشت، آن که نگه داری اش کار سختی بود و دردسرهایی مثل احتمال شکستن و سوختن آن را تهدید می کرد.

این پل بارها در سال های ۱۳۱۰ و ۱۴۴۴ میلادی در آتش سوخت آسیب دید و در نهایت در سال ۱۵۲۴ میلادی به طور کامل ویران شد. ویرانی این پل در سال ۱۵۲۴ به این دلیل بود که ونیزی ها برای تماشای عبور قایق پادشاه که عروس و داماد در آن قرار داشتند، روی پل رفته بودند و این سازه هم تاب وزن آن ها را نداشت.

پل ریالتوی ونیز آن قدر جذاب است که می توان ساعت ها درباره هر گوشه اش صحبت کرد.

به صورت کلی می توان پل زیبای ریالتو را به سه قسمت تقسیم کرد:

راهروی میانی برای عبور مردم

نرده های بیرونی

دو ردیف مغازه دور تا دور پل برای عرضه طلا و جواهر، ملحفه، انواع پارچه و در کل سوغاتی برای گردشگران است.

بر روی این پل دو مجسمه وجود دارد. یکی از آن ها نمایانگر قدیسی است که برای حمایت از پل ساخته شده و آن را طلاکاری کرده اند که چهره زیباتری داشته باشد.

مجسمه دیگر مربوط به تئودور (Theodore) جنگجو یا همان قاتل افسانه ای اژدها است. گفته می شود از مهم ترین دلایل وجود مجسمه او در این مکان ارتباط نزدیکش با امپراتوران بیزانس و علاقه پادشاهان به شخصیت وی بود.