همه عاشق سنت های کریسمس ، مثل تزیین کردن درخت کاج و خانه مان، هستیم. شاید کریسمس زمانی باشد که بسیاری از افراد ترجیح می دهند آن را در خانه خود و به همراه خانواده جشن بگیرند. اما آیا می دانستید که بعضی از کشورها در سراسر دنیا، رسوم متفاوتی برای جشن گرفتن کریسمس دارند؟ با ما در این مقاله همراه شوید تا در مورد برخی از آن ها بیشتر بدانید.

تاریخچه کریسمس

از گذشته دور کریسمس در تاریخ های متفاوتی مانند ۲۵ دسامبر، ۱ تا ۵ جولای و ۱۷ تا ۲۳ دسامبر جشن گرفته می شده است. از میان تمامی این تاریخ ها، کلیسای مسیحیان تاریخ ۲۵ دسامبر رابه عنوان تولد مسیح و جشن کریسمس تایید کرده است.

گفته می شود که اولین جشن کریسمس در شهر ریگا در جمهوری لتونی و در سال ۱۵۱۰ گرفته شده است.

طبقه برخی افسانه های محلی انگلیسی، با تولد مسیح، شیطان از دنیا رفته است، پس در نیمه شب کریسمس برای اعلان این خبر زنگ کلیساها را به صدا در می آورند.

طبق افسانه ها، اولین فردی درخت کریسمس را تزیین کرده، مارتین لوتر بوده است. بعد از دیدن ستاره های از میان برگ های درخت صنوبر، او یک درخت به خانه برده و آن را با شمع برای کودکانش تزیین کرده است.

آرژانتین

در آرژانتین، کریسمس تلفیقی از سنت های اروپایی ، آمریکایی و اسپانیایی است. آنها از چکمه و گل های قرمز و سفید برای تزیین خانه و پنبه (که نماد برف است) برای تزیین درخت استفاده می کنند. در شب کریسمس خانواده ها دور هم جمع شده و مهمانی باشکوهی برگزار می کنند، به همدیگر کادو می دهند و بعد از مراسم آتش بازی کودکان برای خواب آماده می شوند.

پرو

در پرو، ۲۴ دسامبر به اسم “شب خوش” معروف است و روز اصلی جشن کریسمس محسوب می شود. بعد از مراسم عشاء ربانی در کلیسا، خانواده ها دور هم جمع می شوند و به باز کردن کادوها می پردازند. برای تزیین خانه ها،  آن ها صحنه تولد مسیح در آخور را بازسازی می کنند و کادوها را به جای درخت، دور آن می چینند. آن ها گذاشتن مجسمه مسیح نوزاد در گهواره را خوش یمن می دانند و فردی که برای این کار انتخاب می شود، خوش اقبال خواهد بود.

ایسلند

مردم ایسلند معمولا در شب کریسمس به هم کتاب هدیه می دهند و باقی شب را به خواندن کتاب و خوردن شکلات صرف می کنند. این سنت با اسم “سیل کتاب کریسمس” معروف است. ناشران ایسلندی به نسبت سایر کش.رها کتاب بیشتری چاپ می کنند و اکثر آن ها بین ماه سپتامبر و نوامبر به فروش می رسد.

آفریقای جنوبی

در کشورهای آفریقای جنوبی مانند کنیا و اوگاندا، کریسمس بیشتر یک آیین مذهبی محسوب می شود. هدیه رایج برای کریسمس، یک دست لباس نو است که معمولا آن را می پوشند و به کلیسا می روند. بسیاری از مردم به عنوان هدیه تولد مسیح، المان های طبیعی مانند سنگ و برگ جمع می کنند. بز کبابی، غذای اصلی آن ها برای  این جشن است.

ژاپن

همان طور که می دانید در آشپزی ژاپنی اکثرا از غذاهای دریایی و برنج، که غذاهای سالمی هستند، استفاده می شود. ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید برای جشن کریسمس، طبق سنت اکثر خانواده ها به رستوران های فست فود می روند.

هلند

در هلند، تار عنکبوت بخشی از تزیین درخت کریسمس محسوب می شود، طبق افسانه ها، عنکبوتی برای مسیح نوزاد پتو بافته است. خیلی از مردم هلندی عنکبوت را نماد نیک سرشتی و کامیابی می دانند.

منبع : آژانس هواپیمایی قصرشایان

کپی با ذکر منبع مجاز می باشد.