کلیسای متخی تفلیس

کلیسای متخی در شهر تفلیس واقع شده که در کنار رودخانه کورا قرار گرفته است.

منظره کلیسای متخی به همراه مجسمه اسب سوار Vekhtang Gorgasali که  در زیر آن قرار گرفته منظره ی زیبایی را ایجاد کرده و جزو مناظر زیبای تفلیس است.

کلسای متخی جزو ۵ کلیسای اول تفلیس است و  در زمانی که این شهر توسط Vekhtang Gorgasali ساخته شده است و به همین علت از اهمیت خاصی

برخورد دار است.

این کلیسا محل به خاک سپرده شدن یکی از قدیسان پر طرفدار گرجستان است که توسط شوهرش شکنجه شده بود، در زمانی که او دین خود را به زرتشتی تغییر داد. در این کلیسا ملکه تامارا با شوهر دومش ، شاهزاده دیوید سوسلان که وابسته به اوست های قفقاز بود ازدواج کرد.

فضای سنگی بیرونی این کلیسا بسیار فرسوده است و فضای داخلی آن نیز خالی می باشد. این کلیسا برای بار دوم با حمله ترک ها در قرن ۱۷تخریب و بار دیگر در سال ۱۷۴۸ بازسازی و مرمت شد.

Metekhi Church

Metekhi Church

در پی آن، تخریب دیگر این کلیسا در سال ۱۷۹۵ و به دست شاه آقا محمد خان و در طول تهاجم پارسیان به تفلیس انجام گرفت.

این کلیسا با دروازه ورودی از شمال، با یک گنبد در شرق و با دروازه دیگری در غرب همسایه است. در مرمت ها و بازسازی ها به جای سنگ های اولیه که در ساخت این بنا استفاده شده بود از آجر در قوس گنبد استفاده کردند.

همچنین پنجره های مرکزی که با صلیب تزین شده بودند، شکل قبلی خود را حفظ کرده اند.

گنبد کلیسای متخی در قرن ۱۷ به شکل ساده ای طراحی شده بود و هم اکنون از آجر برای تزیین و ساخت آن استفاده شده است.

در سال ۱۸۱۰- ۱۸۲۰ زمانی که قلعه و کلیسا را تخریب کردند، به جایشان زندان ساختند. در سال ۱۹۳۳ زندان تخریب شد و دوباره به همان کلیسا تغییر پیدا کرد.