کلیسای گغارد ارمنستان

کلیسای گغارد در ارمنستان یکی از مهم ترین و مشهور ترین جاذبه های گردشگری این کشور و جایی آشنا برای همه ی افرادی است که به ارمنستان سفر کرده اند.

در دورانی که کشور ارمنستان به عنوان اصلی ترین کشوری که مسیحیت را به عنوان مذهب اصلی خود قبول کرد، کلیساهای زیادی در این کشور ساخته شدند که امروزه هم در سفر به ارمنستان این موضوع کاملا مشخص است.

کلیسای گغارد یکی از این کلیساهاست که اصلی ترین جاذبه ی گردشگری در تور ارمنستان هم هست.

این کلیسا چندین مایل دورتر از گارنی و در طول رود آزات به سمت شمال شرقی قرار دارد و از آن جایی که در دل صخره های پر پیچ و خم و شیب دار کوهستانی واقع شده است، چشم اندازی بی نظیر و زیبایی دارد.

شاید ارمنستان برای خیلی از افراد مقصد شماره یک سفر نباشد اما برای افرادی که عاشق طبیعت هستند و دوست دارند تا تعدادی از بناهای فرهنگی مذهبی زیبای دنیا را ببینند، یکی از بایدهاست.

ارمنستان کشوری غنی از فرهنگ و تاریخ است و همین موضوع باعث شده تا مانند آن در هیچ جای دیگر دنیا نباشد.

این کلیسا در واقع از چندتن بخش مثل کلیساها، مقبره ها و… ساخته شده است که هر کسی را چه عاشق تاریخ باشد و چه نه، عاشق خود می کند.

کلیسای گغارد در استان کوتایک واقع شده است و در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است.

گفته می شود که این کلیسا در راس معماری های قرون وسطایی ارمنستان است.

صخره های دیدنی ای که دورتادور این کلیسا را احاطه کرده اند هم جزیی از میراث جهانی یونسکو هستند.

همان طور که گفته شد خود این کلیسا از چند کلیسای کوچک تر ساخته شده است که بعضی از این کلیساها کاملا در دل کوه کنده کاری شده اند و بعضی از آن ها هم اتاق هایی در دل این صخره ها دارند و مجموعه ی این بناها در کنار هم نشان از معماری فوق العاده ی قرون وسطایی در ارمنستان دارد.