کوه های رنگین کمان چین

کوه‌هایی شبیه به آب نبات رنگی در چین وجود دارند که با لایه‌هایی به رنگ آبی نیلگون، بنفش زنده، زرد و پرتقالی پوشیده شده اند و آنقدر متفاوت هستند که می‌توان آن ها را جزو عجایب جهان دانست.

با این که این کوه‌ها شاید به نظر مصنوعی برسند اما باید بگوییم که تک تک لایه هایشان به صورت طبیعی شکل گرفته است.

کوه های رنگین کمان چین بخشی از جغرافیایی پارک ژانگی دانکسیا در استان گانسو قرار دارند و این قله های چند رنگ یک جاذبه توریستی محلی شناخته شده اند که به کوه های رنگین کمان چین شهرت دارند.

فرم این تپه ها به نظر می رسد که کار دست انسان باشد، مانند لایه های یک کیک و یا نقاشی هایی که به رنگ های مختلف و انتزاعی کشیده می شوند اما ترکیب رنگ آن ها کاملا بر اساس پدیده ها و رسوبات طبیعی شکل گرفته است.

کوه های رنگین کمان چین نتیجه قرن ها تغییرات تکتونیکی، شرایط آب و هوایی و فرسایش تخت های رسوبی خاک های قرمز به وجود آمده اند. البته چین تنها کشوری با این پدیده های عجیب و غریب به حساب نمی آید.

کانادا نیز جایی است که کوه های رنگین کمانی در بریتیش کلمبیا دارد که رنگ آن ها توسط کانی سازی به دست آمده است. همچنین پرو دارای کوه هایی به نام وینیزنا است که همگی رنگارنگ هستند.

کوه های رنگین کمان چین در پارک ژانگی دانکسیا یک پدیده زمین شناسی زیبا در جهان است. همانطور که گفته شد آن ها به دلیل رنگ های متنوعی که در خود دارند شناخته شده هستند و افراد زیادی آن را به رنگین کمان تشبیه کرده اند.

کوه های رنگین کمان، ماسه سنگ هایکرتاسه و لای‌سنگ (سیلتستون) هستند که در چین قبل از تشکیل کوه های هیمالیا شکل گرفته اند. ماسه و گل و لای با آهن و مواد معدنی ترکیب شده اند که باعث به وجود آمدن عنصری شده اند که رنگی که در امروز دیده می شود، در آمده است.